понеділок, 20 жовтня 2008 р.

V щорічний фестиваль родинної культури «Родовід»

V щорічний фестиваль родинної культури «Родовід» відбувся 18 жовтня 2008 року в Українському домі.
Метою фестивалю, організованого Київським міським центром сім'ї «Родинний дім» на чолі з директором Наталією Біленчук - підтримка, збереження та популяризація родинних традицій, формування духовних цінностей, а також підвищення ролі суспільного та сімейного дозвілля. Фестиваль зібрав навколо себе талановиті родини
м. Києва, які репрезентують як результати своєї творчості, так і сам процес творення.
Ювілей пройшов досить буденно. Вручення презентів на вході та постійні припрошування відвідувачів Українського Дому організаторами зробили свою справу – зал був заповнений.
В холі публіку розважали етногурт «Буття» м. Київ та дитячий ансамбль з Івано Франківщини «Маленькі бойки» Співи і танці зацікавили глядачів. Особливо сподобалась коломийка яку танцювали «Маленькі бойки» у супроводі «Буття». Користувались популярністю вареники від відомої фірми «Дригало». Весь час стояла черга. Як завжди людно біля Ганни Бут. Діти буквально «обліпили» майстриню, витворюючи дива з тіста. І терпляче чекали, коли ж нарешті випечеться його фігурка. Запам’яталась Неля Силенко, що представляла колекцію вишивок і тут же грала на бандурі та співала. Родинний ансамбль «Буття» демонстрував свої нові записи. Малувато цього разу було експонатів мистецьких родин.
Концерт відбувся в кращих традиціях колишніх солянок з привітанням від міського голови, виступами родинних ансамблів у першій частині та званих артистичних сімей у другій. В якості почесних гостей були запрошені: Петро Чорний, Сергій Доценко, Сергій Чентурія. Пожвавлення сталося наприкінці концерту. До залу потягнулася молодь. Вони прийшли на «Атмасферу» і були дещо розчаровані коротеньким виступом цього колективу.
На завершення гала-концерту вперше було виконано гімн фестивалю «Родовід» усіма учасниками.
Організатори доклали чимало зусиль, все було добротно виконано, але цього виявилось замало.Випадкові у своїй більшості глядачі прийшли на свято як споживачі і не відчули себе причепними до цього свята, не внесли в нього своєї домашнього тепла. Можливо організаторам варто за рік до події об’явити конкурс родинної творчості, а на святі підбити його підсумки.

четвер, 2 жовтня 2008 р.

ІІ Всеукраїнський фестиваль весільної традиції "Рожаниця"


ІІ Всеукраїнський фестиваль весільної традиції "Рожаниця"

Цього року святочне дійство проводиться в Києві та Бобриці і проводиться два дні.

Засновники та ініціатори фестивалю Народний етнографічний театр “Човен” спільно з Українським Центром Народної Культури “Музей Івана Гончара” м.Київ за підтримки Сільської ради с. Бобриця Києво-Святошинського району Київської області, Бобрицького екологічно-рекреаційного заповідника “СІНТІКА”, продюсерської компанії “EtnoSound” та Студії ювелірного дизайну ”HARARUK”

Фестиваль започатковано задля відродження українського весілля як самобутнього звичаю, показу регіональних, віросповідальних, культурних відмінностей етнічних груп.

Організатори бажають впроваджувати призабутий культ єднання пари та родин до єдиного цілісного Роду українців під благословенням Богородиці, заступниці та берегині всього родючого і нині живущого – Рожаниці.

Передвесільним обрядом "Короваю-Раю" 20 вересня на території Музею Івана Гончара розпочалося святкування.

Гурт "Лукині роси" м. Київ завивав весільне гільце – символа Дерева Роду. Магічне дійство супроводжувалось дівочими співами.

Фестивальний майдан відкривав гурт традиційної української музики "Буття". Навчання українським побутовим танцям проводив Володимир Дудуладенко. Всі бажаючі могли прилучитися до цеї найпопулярнішої забави. Танцювали "Ойру" і "Гречаники", "Якова" і "Голубку"… З "Буттям" весело!

Весільні співи лунали у виконанні гуртів с. Лука (Київщина), "Божичі" (м. Київ), "Ласкавець"(с.Пуста Гребля,Чернігівщина), с.Рудка, (Полтавщина);

У приміщенні музею цілий день працювала виставка творів народного мистецтва на тему символіки Рожаниці. По всіх залах розносився духмяний дух свіжовипеченого хліба. Це народна майстриня Ганна Бут разом з дітьми та дорослими ліпила обрядове печиво, яке тут же випікалося у двох електропечах. Вони спеціально придбані до свята.

Фольклорно-етнографічний ансамбль "Співучі голоси" (с. Бобриця, Київщина) провів обряд розплітання дівочої коси з відповідними співами. Потім усією громадою прикрашали весільне Вільце.

Бгання весільного короваю – центральна подія перед весільних дійств. Це любиме заняття київського гурту "Володар".

ІІ Всеукраїнський фестиваль весільної традиції "Рожаниця"

Весела подія для глядачів – розподіл весільного хліба, коли кожному дістається смачний шматочок. Працював майстер-клас з вінкоплетіння.

Театр "Човен" і "Астарта" (м. Київ) ткали велике ритуальне полотно Богородиці. Соборну молитву співали "Божичі".

Пісенна обрядовість, народні танці, традиційні ремесла, прадавні вірування та світогляд пращурів, національна символіка та орнаментика, етнічні строї, ткання, вишивка і ще багато з чим могли ознайомитись гості фестивалю.

Завершували перший день word musik гурти "Nagual" (Білорусія), "Balkan Sevdah" (Польща), "ПоліКарп" і "ТаРута" м. Київ.

І це ще не кінець. Головні події відбудуться 11 жовтня. Планується освячення Покровських

ІІ Всеукраїнський фестиваль весільної традиції "Рожаниця"

воріт, розподіл полотна, обрядові весільні дійства, музейний майдан, фестиваль весільного хліба, майстер-класи, народні ремесла, ярмаркова долина, дитяча левада, ретро кінозал, розподіл короваю, виступи первинних фольклорних колективів та етно-рок гуртів.

А також: обрядові дійства післявесільного циклу («кури», «комора», «цигани», «грань»), майстер-клас з народного танцю, кантовий спів, катання на возах, ярмарок, майстер-класи народних ремесел, соборна молитва до Богородиці, урочисте закриття другого Всеукраїнського фестивалю весільної традиції "Рожаниця".

Під час проведення фестивалю коллективами-учасниками та гостями свята буде відтворено на полотні велике "Древо Роду" - символ єднання українського народу до єдиної родини.

Подія відбудеться в с. Бобриця, Києво-Святошинського р-ну, головна фестивальна долина. Початок о 11:00.

Їхати від метро Нивки маршруткою № 824 та №749.

Довідка за телефоном: (8-097)714-61-63, (8-068)351-72-16, (8-068)355-15-71

E-mail: rozhanitsa@i.ua

Адреса організаційного комітету: м. Київ, вул. Івана Мазепи 29 Український центр народної культури "Музей Івана Гончара" кім.№27