Веснянки( гаївки, гагілки, ягілки, маївки, рогульки) – звичаєво-обрядові пісні та ігри, якими наші Прапредки пишно і радісно зустрічали і відзначали свято весни. Є вони головною основою найбільшого свята Воскресіння Весни-Літа.
То весняна забава, а тому програма складається з бадьорих, жвавих пісень, сполучених з рухом, наче танком, хороводами або й сценічними фігурами. Грають веснянки на рівному місці в селі або за селом.
Цикл весняних забав триває від «Стрітення» і аж до Купальських свят.
Розрізняють веснянки за засобами їх виконання:
• Закликання весни (заклички, вигуки).
• Ігрові та хороводні.
• Про кохання та родинне життя.
• Жартівливі.
• Закінчення свята.
За традицією веснянки виводять у великому колі переважно дівчата. Посередині стоїть доросла чи мала дівчина, або хлопець з дівчиною, які пантомімою відтворюють зміст пісні. Буває, ідучи одна за одною і тримаючись за руки, дівчата утворюють «ключ», «ланцюг» і різноманітними лініями обходять дерева, людей, мов би закручуються і викручуються. В інших – утворюють дві шеренги. Одна шеренга запитує, а друга відповідає, чи всі стають парами і , піднявши руки, утворюють «ворота» під якими проходять учасники гри. Причому задні пари, що вже пройшли під «воротами», стають спереду, підіймають руки і створюється враження безкінечності.
Це надзвичайно давній пласт нашої духовної культури, що сягають своєю давниною непам'ятних часів. Чимало з них, переходячи від покоління до покоління з часів язичництва, зберегли свої першоознаки як обрядові хороводи, співи з пантомімою – імітацією процесів виробничої діяльності: «сіяли мак», «завивали огірочки», «садили грушечку». Первісно це були рухові ігри з одночасними розмовами, співом, неначе своєрідна народна оперета.
Саме зі святкування пробудження природи від зимового сну починали наші Прапредки новий рік, початок Кола Сварожого, готуючись до першої оранки і сівби. Це вкорінене в народі вірування в добрі і певні переміни сил природи, в сильних добрих богів, що дають світло, тепло, дощик і оживлюють плодовиту землю, тривало довгі віки. Веснянки і гаївки зароджувались як магічний засіб впливу на сили природи та виконували в сиву давнину важливу магічну функцію - прикликали весну і, одночасно, проганяли зиму, проголошували славу Богам, щоб ті дарували врожайне літо, напророкували дівчатам і парубкам щасливе обрання пари тощо. Мали аграрно-магічну функцію – оспівування природи, процесів землеробства, яка з часом набула естетично-розважальної.
Весняне свято було також важливим для молодих, головно із-за вільного запізнавання. Було воно в дохристиянських часах святом загальних заручин. А вже весільні обряди відбувалися недовзі по святах.
Безумовно, сьогоднішні тексти веснянок і гаївок під впливом змін умов життя і тиском християнства багато в чому втратили свій первинний магічний зміст. Багато їх з плином часу зникло взагалі. Адже записувати ці пам'ятки стародавньої культури-релігії наших Предків почали порівняно недавно.
Витоки цього величного свята молодості, Природи сягають далеких-далеких язичницьких часів, коли люди ще не "приборкували" Природу, а обожнювали її та жили з нею в злагоді. Саме тоді народився могутній життєстверджуючий і яскравий, як сама весна, потік звичаєво-обрядової пісні та ігор, який не змогли знищити ні багатотисячолітній вплив культур інших народів, ні численні зайди, ні, навіть, тисячоліття повного панування християнства. Майже завжди пора весняного пробудження Природи співпадала з постом, в зв'язку з чим весняні співи і забави розцінювались як неприпустимий гріх. І суворо заборонялись попами. Але ніякі церковні і державні заборони не спроможні були скасувати багатотисячолітню традицію українського народу радісно відзначати пробудження Природи - прихід весни.
Та попри все це можна однозначно стверджувати, . що веснянки і гаївки (гагілки, гаїлки, ягілки, ягівки, галагілки, галалівки, лаголойки, яголойки, явілки, магівки, маївки тощо) - прекрасна частинка душі українського народу - виникли багато тисячоліть тому і є незаперечним свідченням неперервності розвитку українського етносу.
З пробудженням Природи вітаємо Вас, з ВЕСНОЮ!
Нинішня весна:
Довгоочікувана
Стрімка
Запізніла
Погано нами зустрінута
Морозна
Лагідна
Ваш варіант
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар