На вулиці скрипка грає,
Мене мати не пускає…
З народної пісні
Вулиця (Музики, Вигін), давній народний звичай сільської молоді збиратися надворі для розваг весняною та літньою порою, від Великодня до Семена. Вулицею керували старший парубок («трутень») і дівчина («паніматка»). Це клуб молоді, що гуртується на культурні розваги щонеділі та вечорами в будні дні після праці. Збираються «на горбочку», «в дубках», «на майдані», «на луці». Коли велике село, то Вулиця відбувалася на кожному кутку.
Хлопці та дівчата починають щодня виходити на вулицю, сходяться в певному місці на степок або розлоге місце біля церкви і співають веснянки у формі величання двох гуртів: парубочого і дівочого, що протиставляються одне одному.
Магічні та інші дії:
- Крутили веретено, щоб і Вулиця так же крутилася;
- Варили у шкаралущі від яйця кашу і закопували її на тім місці, щоб було на Вулиці молоді, як зернят у каші;
- Проштрикували чобіт голкою з ниткою і ходили вулицями, тягнучи голку, щоб Вулиця ніде не збиралася, окрім вибраного місця, та забивали тут голку гострим кінцем угору;
- Палили деркача і посипали Вулицю попелом, щоб нею дерлася молодь з чужих кутків;
- Якщо парубок не хотів ходити на Вулицю, дівчата палили обручі з діжки і попелом пересипали ворота парубкові;
- Парубки викликали дівчат свистом,співом або грюкали у ворота. Якщо дівчина не хотіла виходити на Вулицю, парубки мастили їй ворота дьогтем. Іноді виймали ворота і заносили на вигін та робили інші прикрощі
Приходили в святочні дні й батьки помилуватися з гарних танців та послухати молодечих веселих пісень.
Молодь тут знайомилась, приглядалися один до одного, підбиралися пари до одруження. На Вулиці стояли окремо: хлопці з одного боку, а дівчата з іншого.
Парубки залицялися до дівчат, співали пісні, оповідали анекдоти, танцювали, водили хороводи та проводили ігри. Дівчата розповідали казки ( в будні дні), оповідали про сільські новини, особливо про події, грали в Просо, Подоляночку, Зайчика. Разом з хлопцями співали, жартували, грали в Чехарду, Тісної баби. На Вулиці їли насіння з соняшників та гарбузів.
В неділю та свята на Вулицю приходили троїсті музики – скрипка, бубон та цимбали, а ще раніш дудка( сопілка) і цимбали та бандура. В деяких місцевостях – дуда.
Танці проводились досконалі, навіть витончені, незважаючи на невідповідні умови. Це мистецтво було настільки розвинене, що й з міст приходили в святкові дні помилуватися на «ловкі» шляхетні танці молоді та послухати гарних пісень. Особливо популярними були танці; козачок, шумка, метелиця, - пізніше – полька, вальс.
Кожен парубок наймав дівчині танець та давав музикам гроші і разом з ними танцювало близько 20 пар.
До дуже старих форм флірту належать передирки молодецької і парубоцької громад. Це коли громади по черзі співали приспівки гумористичного змісту.
На Вулиці відбувалися зібрання. Парубоцька громада, наприклад, обирала на зиму отамана – Березу; умовлялися про бешкети, коляду, вечорницьку хату, складчину тощо.
Взимку проводились досвітки та вечорниці.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар